Lektoři

Zajímá Vás, kdo vede jednotlivé kurzy?

1. Damascénské kování: lektorem bude mohelnický nožíř Jaroslav Brixi. Jeho práce lze každoročně spatřovat na výstavách po celé Evropě. Pravidelně získává nejvyšší ocenění za čistotu řemeslného provedení i za design svých prací. V rámci kurzu přistupuje ke každému frekventantovi individuálně. Začátečníkům vštípí základní principy kovářského svařování v ohni. Zkušenější mají možnost pracovat přímo na paketech a společně s nejzdatnějšími pracuje na zvládnutí požadovaných struktur při výrobě čepelí nožů i jiných zbraní.   

2. Výroba nářadí: nezbytný základ pro všechny, kteří se chtějí kovářskému řemeslu vážně věnovat. Začátečníci jsou seznamováni s vlastnostmi a potřebami materiálu pro výrobu základního ručního nářadí. Pokročilí účastníci kurzu pracují na nástrojích, které kromě své funkce získají vyšší estetické kvality. Tento kurz vede mistr Karel Bureš, aktivní předseda poroty mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Kurzy se stejným zaměřením vede i v zahraničí, např. v Evropském centru pro vzdělávání oborů v památkové péči (Theine, Itálie).

3. Základy kovářských technik: během tohoto týdne, který je určený pro všechny, kteří vnímají kovářství   jako zálibu, nebo je jen prostě zajímá, představí Jiří Němec základní postupy a principy zpracování materiálu.

4. Animální plastika: pokud už máte základy řemesla špičkově zvládnuté a rádi byste se ve své tvorbě posunuli o krok dopředu, zkuste si sochařské pojetí kovářství s Ondřejem Gélou. Onřejova rozsáhlá výtvarná tvorba je zpravidla inspirovaná přírodou a převažují v ní figurální plastiky z říše fauny, ať už té reálné, či fantaskní.  

5. Tepání v mědi: Karel Bureš měl tu nejlepší školu pro získání praxe v práci s mědí. Své zkušenosti mu předal Alfred Habermann, uznávaný ,,papež kovářů“. Karel učí pochopení rozvržení kompozice v daném formátu, opakuje základy kresby a vede své frekventanty ke zdárnému dokončení zvoleného námětu. Pod jeho vedením vznikají bohaté ornamenty, figurální kompozice i portréty.