Obecné informace o kurzech

Osobnost velkého mistra uměleckého kovářství Alfreda Habermanna k sobě vždy přitahovala množství lidí, kteří se chtěli seznámit se způsobem jeho práce. Vidět mistra při práci na vlastní oči a naučit se něco přímo od něj bylo zajímavé i pro zkušené kováře. Proto začala správa  Helfštýna pořádat kurzy uměleckého kovářství přímo v historickém areálu hradu. Pro teoretickou část kurzů je upravený interiér bývalé hradní pekárny. Účastníkům zajišťuje zázemí pro výuku, kresbu i krátké přednášky. K teoretickému rozvoji frekventantů napomáhá příruční knihovna zaměřená na historiii, dějiny umění, vývoj řemesla a umělecké kovářství.

Praktická část kurzů se odehrává na Kravařském nádvoří. V této části hradu stávala kovárna již ve středověku. Současná podoba kovárny je dílem rekonstrukčních prací ze druhé poloviny 20. století. Vybavení hradní kovárny čítá řadu ručního i elektronického nářadí a vytváří tak prostředí pro práci se současnými technologiemi v jádru středověkého hradu, což vytváří neopakovatelnou kombinaci. Celkem je pro frekventanty připraveno 10 pracovišť. Dvojice výhní funguje přímo v kovárně, druhý pár stojí pod přístřeškem a zbytek výhní je přimknut k hradbě III. nádvoří. Pod zmíněným přístřeškem je k dispozici buchar, který napomáhá při zpracování masivnějších profilů.

V současné době nabízíme trojici nejnavštěvovanějších kurzů. Jde o specializované techniky kovářství, které nebývají běžným standardem v učebních osnovách odborných škol a učilišť.  Ve spolupráci s nejnadanějšími následovníky prof. A. Habermanna pořádáme kurzy: Damascénského kování (vede Jaroslav Brixi), Výroby nářadí (vede Karel Bureš) a  Základy kování (vede Jiří Němec).

Pro frekventanty byly zbudovány nové ubytovací prostory v tzv. Mansardě na II. hradním nádvoří. Z vnějšku tento přístavek plně koresponduje s architekturou Helfštýna. Interiér je však kombinací moderních architektonických prvků a pozdně gotického hradebního systému.

Všem účastníkům tak nabízíme kompletní zázemí.

Všichni zájemci jsou srdečně vítáni.